22.11.2008

Podróże kształcą, czyli przyjemne z pożytecznym

Programa Erasmus-Socrates

Magdalena Demianiuk i Katarzyna Dacewicz

clip_image002

W dobie otwartych granic i swobodnego dostępu do nauki warto korzystać z szansy, jaką daje nam współczesny świat. Taką szansa był dla nas wyjazd na stypendium do Bułgarii w ramach programu Socrates Erasmus. Jesteśmy studentkami slawistyki. Wyjazd zorganizowało nam Kolegium Licencjackie Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej z Białej Podlaskiej, które ściśle współpracuje z uczelniami zagranicznymi. Przez cztery miesiące uczyłyśmy się na południowo- zachodnim Uniwersytecie im. Neofita Rylskiego w Błagoevgrad w Bułgarii.

Bułgaria to miejsce, które od stuleci jest świadkiem przenikania się kultur Zachodu i Wschodu. Przeżywa teraz swoje turystyczne odrodzenie i szybko pnie się do góry w rankingach najmodniejszych urlopowych miejsc.

Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Zarówno wielbiciele morskich kąpieli, jak i amatorzy górskich wspinaczek. W lecie czeka nas gorące słońce, ciepłe morze, złoty piasek, natomiast zimą górskie kurorty które są wymarzonym miejsce dla miłośników nart. Ludzie są tu sympatyczni, gościnni i uprzejmi. Nie widać wśród nich wielkomiejskiego pędu. Mają czas by porozmawiać ze znajomymi, wspólnie napić się kawy. W południe większość z nich robi sobie przerwę na obiad i w tym czasie idzie do stołówki bądź restauracji. Bułgarska kuchnia obfituje w warzywa, owoce i sery. Naszymi ulubionymi potrawami w Bułgarii były: sarmi (malutkie gołąbki zawijane w liście winogron), tarator (chłodnik z dodatkiem orzechów włoskich) oraz bakława (rodzaj bardzo słodkiego ciasta).

clip_image004Podczas naszego pobytu zwiedziłyśmy wiele ciekawych miejsc: Bansko - kurort narciarski leżące w górach Riła na wysokości 950 m., Rylski Monaster, który wpisany jest na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Byłyśmy również w stolicy państwa – Sofii w której odwiedziłyśmy m.in. Katedre Aleksandra Newskiego, Teatr Narodowy im. Iwana Wazowa, Muzeum Archeologiczne, Meczet Banja Baszi Dżamija,Pałac kultury (Naroden Dworec Na Kulturata - NDK). Podczas pobytu nawiązałyśmy wiele ciekawych kontaktów ze studentami nie tylko z Bułgarii, ale Włoch, Ukrainy, Grecji.

W Błagoevgrad nie brakowało też Polaków. Poznałyśmy Polkę, która pracuje wraz z mężem od ponad 30 lat w Bułgarii jako archeolog. Pobyt w Bułgarii umożliwił nam zapoznanie się z kulturą, zwyczajami oraz doskonaleniem warsztatu językowego, co dla nas slawistów jest niezwykle ważne. Uważamy, że każdy z filologów powinien przynajmniej na jakiś czas wyjechać, gdyż nie jest możliwe uczyć się języka bez obcowania z kultura danego państwa. Dlatego też gorąco zachęcamy wszystkich studentów do skorzystania z tego typu szansy. Pytajcie o możliwość wyjazdu swoich profesorów, szukajcie informacji w Internecie. Kolegium Licencjackie w Białej Podlaskiej proponuje swoim studentom wyjazdy na semestralne stypendium na wiele bułgarskich uczelni np. Uniwersytet im. Św. Klemensa Ochrydzkiego; Uniwersytet im. Św. Cyryla i Metodego, Wielkie Tyrnowo; Uniwersytet im. Św. Paisija Hilendarskiego, Plovdiv, Filia w Smoljan ale ma również w swojej ofercie wyjazdy do Czech. W ciągu roku akademickiego, studenci mają możliwość uczestniczyć w letnich seminariach języków słowiańskich w Bułgarii, Czechach, na Ukrainie i Białorusi. Zależy to od wyboru studenta gdyż w Kolegium proponuje się swoim studentom naukę na profilu bułgarystyczno – rusycystyczno - ukrainistycznym lub białorutenistyczno – rusycystyczno – bohemistycznym.

Jesteśmy bardzo zadowolone z wyboru kierunków studiów i z wyjazdu na stypendium do Bułgarii. Po skończeniu studiów swoje plany zawodowe wiążemy z językami słowiańskimi. Mamy dobre perspektywy na przyszłość. Absolwenci studiów slawistycznych można spotkać w służbach dyplomatycznych, w urzędach celnych, placówkach kulturalnych. Szczególnie poszukiwani są tłumacze języka bułgarskiego, czeskiego lub ukraińskiego. Przez ostatnie dwa lata niesłychanie wzrosło zainteresowanie turystów Bułgarią co sprawiło, że polskie biura podróży poszukują przewodników posługujących się językiem bułgarskim.

Żródło: Gościniec bialski N 9/2008, str. 26

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Hello there,

I have a message for the webmaster/admin here at slawistyka.blogspot.com.

Can I use some of the information from your blog post right above if I provide a backlink back to your website?

Thanks,
Oliver

SLAWISTYKA UMCS pisze...

Yes, Oliver, you can do that! Thank you for your interest!

Anonimowy pisze...

Hi,

I have a message for the webmaster/admin here at slawistyka.blogspot.com.

May I use some of the information from your post right above if I give a backlink back to this website?

Thanks,
Jack

Anonimowy pisze...

Hi - I am certainly delighted to find this. cool job!

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW