21.12.2008

UMCS 11.12.2008

Katarzyna Korzeniowska

Anastazja Raznatowska

Dnia 11.12.08. o godz. 17.00, po raz kolejny w gmachu budynku Humanistyki, odbyło się spotkanie Koła naukowego bułgarystów i zaproszonych gości.

DSC_0376 Impreza została otwarta przez Jarosława Bałło, studenta II roku slawistyki, powitaniem nauczycieli akademickich, gości oraz studentów. Kadrę dydaktyczną reprezentowali prof. hab. S. Warchoł, prof. Sotirov, dr A. Vacheva, dr N. Papuchiev.

Odczytano list od Dyrektora Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie, zaadresowany do studentów.

Następnie odbyła się prezentacja zdjęć z letniego obozu naukowego z odpowiednim opisem i komentarzem jednego z uczestników obozu.

Głos zabrał prof. Sotirov, wskazując na to, jak ważne jest spotykanie się co roku w dniu studenta bułgarskiego, który jest obchodzony w Bułgarii 8 grudnia.

Kolejną osobą, która zabrała głos, był prof. hab. S. Warchoł. Jego motywacją do uczestnictwa w spotkaniu było artystycznie wykonane zaproszenie przez studentów I roku (drugiego stopnia) slawistyki. Przywołał on historię języka bułgarskiego, jako lektoratu jeszcze z 1979 roku.

W przyszłym roku przypada 30 rocznica bułgarystyki w UMCS. Kończąc swoje przemówienie, życzył studentom pomyślności i sukcesów oraz wzniósł toast.

DSC_0394 W przyjęciu gościli także studenci filologii ukraińskiej. Uroczystość wzbogacił występ Łukasza Czyżewskiego, Anny Pietruczuk, Joanny Szeretuchy (studenci UMCS). Zadziwili oni niespotykaną techniką wykonania utworu Gotse Delchev.DSC_0433

Stałym elemnentem spotkania są otrzęsiny I roku slawistyki. Każdy student obowiązkowo miał na głowie zajęcze uszy. Starsi studenci przygotowali dla nich quiz. Każdy z uczestników zmagał się z odpowiedzią na 10 pytań, dotyczących wiedzy o Bułgarii. Sprawdzano również, czy studenci są w stanie odróżnić bułgarskie wino spośród innych.DSC_0427

Elementem wieńczącym otrzęsiny była przysięga utrzymana w tonie żartobliwym. Przyjęcie do poczetu studenta slawistyki było zaakcentowane odcięciem zajęczych uszu. Dalsza część imprezy przebiegała w atmosferze tańców i śpiewu. Elementem, bez którego nie mogło się obejść, był tradycyjny bułgraski taniec Horo.

Cieszy nas fakt, że z każdym rokiem poszerza się grono slawistów. Mamy także nadzieję, że działalność Koła Naukowego, będzie nadal prężnie się rozwijać.

 

Archiwum:

W 2007r było tak

Brak komentarzy:

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW