2.03.2009

ERASMUS SPOTKANIE

 

Autor: Magdalena Demianiuk

Pierwsze w sesji letniej zebranie Koła naukowego bułgarystów

1_PIC_0081 Dnia 25.02.2009 r. odbyło się pierwsze w sesji letniej roku akademickiego 2008/2009 spotkanie Koła naukowego bułgarystów. Na zebraniu obecni byli wykładowcy: prof. dr hab. F. Czyżewski, prof. P. Sotirov, dr M. Mostowska, dr A. Vacheva, dr N. Papuchiev. Spotkanie otworzył prof. P. Sotirov który przywitał kadrę dydaktyczna i studentów oraz 4_PIC_0072 przedstawił główne zagadnienia których dotyczyło niniejsze zebranie. Pierwsza część spotkania poświęcona była programowi Erasmus-Sokrates, którego celem jest podnoszenie jakości kształcenia poprzez rozwijanie międzynarodowej współpracy między uczelniami oraz wspieranie mobilności studentów.

Przedstawione zostały również uczelnie z którymi UMCS ma podpisane umowy o wymianie studenckiej. Są to:

  • UNIWERSYTET POŁUDNIOWO-ZACHODNI IM. NEOFITA RYLSKIEGO, Blagoevgrad
  • UNIWERSYTET IM. PAISIJA HILENDARSKIEGO, Plovdiv (filia w Smoljan)
  • UNIWERSYTET IM. ŚW. CYRYLA I METODEGO, Wielkie Tarnowo
  • UNIWERSYTET IM. ŚW. KLEMENSA OCHRYDZKIEGO, SofiaPrezentacia

Kolejnym punktem była prezentacja audiowizualna przygotowana przez studentkę III roku slawistyki Agatę Mazur będąca zapisem z jej pobytu w na wymianie Bułgarii. Warto zaznaczyć że przedstawiona przez nią materiał była na bardzo wysokim poziomie i spotkała się z wielka aprobatą wykładowców jaki i studentów.

Po prezentacji studenci którzy byli już na wymianie opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu i o „erasmusowych realiach”. Według większości z nich wyjazd na zagraniczne stypendium to dobry sposób na zdobycie wiedzy, nauczenia się języka i zawarcie międzynarodowych znajomości.

3_PIC_0089 Wyjeżdżając poznaje się nie tylko kraj, w którym ma się mieszkać, jego kulturę i odmienne zwyczaje, tamtejszy system studiowania i innych żaków. Jednocześnie wszyscy jednogłośnie podkreślają, że nikt, kto sam tego nie doświadczył, nie będzie w stanie zrozumieć, ile informacji musi przyswoić, formalności dopełnić i barier przełamać nawet najbardziej komunikatywny i zaradny student „na obczyźnie”. Jednak dzięki temu człowiek zaczyna bardziej, ufać swoim umiejętnościom i możliwościom a to niewątpliwie procentuje na przyszłość.

Druga część zebrania została poprowadzona przez studentkę V roku Annę Pyrkosz. Poświęcona była organizacji tzw. Marteniczek (bułgarskiego święta które na stałe jest wpisane jest w kalendarz imprez kulturalnych bułgarystów). Termin jego obchodów został ustalony na 12 marca o godz. 17 w budynku nowego Humanika. Było to ostatnie z zagadnień przewidzianych na to spotkanie. Kolejne zebranie Koła naukowego już wkrótce.

Brak komentarzy:

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW