PROTOKÓŁ
Z ZEBRANIA ZAKŁADU JĘZYKOZNAWSTWA SŁOWIAŃSKIEGO
Z DNIA 5 MARCA 2008
OBECNI:
Pracownicy Zakładu
Dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS prof. Feliks Czyżewski
Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Polsce Michaela Todorowa
Trzeci Sekretarz Ambasady Bułgarskiej Emil Milanow
1. Otwarcie zebrania Prof. P. Sotirow przedstawił gości i nakreślił profil lubelskiej slawistyki – historyczny i współczesny (kadra, program, biblioteka, wymiana międzynarodowa).
2. Następnie głos zabrał prof. Czyżewski. Powitał gości, podziękował prof. Sotirowowi za zaangażowanie, wspominał o zasługach św. p. dra Tsanko Tsanewa. Uzupełnił rys historyczny Instytutu o lata 80-90, kiedy to prężnie promowano w regionie Lubelszczyzny Bułgarię i Bułgarystykę. Nawiązał również do projektu „Bałkanistyka”, który obecnie oczekuje na akceptację. Prof. Czyżewski przypominał też o „Dniach Cyrylometodejskich”, które od 4 lat odbywają się w Kolegium Licencjackim UMCS w Białej Podlaskiej.
3. Głos zabrała Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury w Polsce. Zapewniła o możliwości pomocy jej instytucji w ewentualnych inicjatywach związanych z Bułgarystyką na UMCS i w Instytucie w Warszawie. Wyraziła nadzieję na dalszą współpracę z Uniwersytetem – udostępnienie sal dla ekspozycji prac studentów, ich występów, promocji książek itd. Możliwe jest także finansowanie wydawania przekładów literatury bułgarskiej. Prof. Sotirow podziękował za ofertę współpracy.
4. Prof. Sotirow poruszył problem asymetrii w zakresie stopni naukowych w Bułgarii i w Polsce oraz problem wdrożenia języka bułgarskiego jako lektoratu do szkół średnich.
5. Następnie wypowiedział się Sekretarz Bułgarskiej Ambasady Emil Milanow. Poinformował o planie zorganizowania „okrągłego stołu” z okazji 90 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy naszymi krajami. Planowany jest także koncert. Ustosunkował się również do problemu uznawalności stopni naukowych. Po zapoznaniu się z problemem poprosił o przygotowanie odpowiedniego listu, na podstawie którego poczyni starania uznania habilitacji (bułgarskich) dr Marioli Mostowskiej i prof. Petara Sotirowa. Następnie przeszedł do prezentacji książek i podręczników elektronicznych, które przekazał w darze Zakładowi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz