29.11.2008

HISTORIA KOŁA NAUKOWEGO STUDENTÓW BUŁGARYSTÓW

 

bul

Popik

 

 

 

Justyna Popik

 

Początek: 1982r.

Koło Naukowe Studentów Bułgarystów ma już 26 lat. Powstało ono w 1982 r. Początkowo działali w nim studenci polonistyki, rusycystyki i archeologii, którzy byli słuchaczami kursu języka bułgarskiego. Za działalność Koła w tym czasie odpowiadali mgr Elżbieta Juśkiewicz i lektor języka bułgarskiego Racho Chavdarov. Na zebraniach prowadzono dyskusje na temat literatury, języka i folkloru w Bułgarii.

27.04.1983 r. Katedra Filologii Słowiańskiej przy Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej zwróciła się do Rady Wydziałowej Wydziału Humanistycznego z prośbą o zarejestrowanie Koła.

25.05.1983 r. członkowie Rady wyrazili zgodę. 31 maja kierownik Katedry Językoznawstwa Słowiańskiego zwrócił się do Rektora Uniwersytetu Marii–Curie Skłodowskiej z prośbą o zatwierdzenie istnienia Koła, powołując się na postanowienie Rady Wydziału z dnia 25 maja.

Twórcami Koła są:

  1. Małgorzata Traczyńska
  2. Marta Domańska
  3. Alina Gardian
  4. Halina Smyk
  5. Jolanta Resztak

Jeszcze 10 grudnia 1983 r. odbyło się spotkanie naukowe poświęcone problemom bułgarsko-polskich powiązań naukowych i kulturalnych.

W latach 1987-1988 powstało Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko – Bułgarskiej, którego przewodniczącym był dr hab. Stefan Warchoł . Zebrania Koła miały charakter naukowo – informacyjny. Podstawowymi zadaniami Koła w tym czasie były:

  • Naukowe zebrania Koła – poświęcone językowi, literaturze i kulturze Bułgarii;
  • Współpraca ze Stowarzyszeniem Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej, przeprowadzanie ogólnych zebrań, spotkań uniwersyteckich , oraz spotkań poświęconych obchodom poszczególnych świąt bułgarskich;
  • Intensywna nauka języka.

W 1988r na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej gościła dr hab. Lili Lashkova z Uniwersytetu Sofijskiego „Św. Kliment Ohridski”, a w 1990 roku odbyło się sympozjum naukowe „Bułgarystyka wczoraj i dziś”.

15 stycznia 1990 r. wystosowano prośbę o utworzenie samodzielnej Katedry Bułgarskiej.

W tym czasie Koło rozwijało się coraz dynamiczniej, z każdym rokiem odbywało się więcej spotkań i wydarzeń. W 1996 r. Pani Mariola Mostowska otrzymała nagrodę Ministra Kultury Republiki Bułgarii. Zorganizowano wystawę obrazów wykonanych przez dzieci z miejscowości Pleven w Bułgarii, w której udział wziął także Pełnomocnik ministra Kultury przy Ambasadzie Republiki Bułgarii w Polsce prof. Elka Konstantinova, Konsul do spraw kultury przy Bułgarskim Centrum Kultury Pani Krasimira Andonowa i dyrektor instytutu Filologii Słowiańskiej prof. Jan Orłowski.

Kolejne lata to spotkania naukowe, wystawy, zebrania Koła, związane z ważnymi świętami bułgarskimi. W 1997 r. odbyła się Uroczyste Spotkanie Naukowe związane z Dniem Oświaty i Kultury Bułgarskiej oraz z pismem słowiańskim. W tym roku Koło Naukowe Studentów Bułgarystów przeprowadziło kwalifikacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Bułgarystycznej. Pomiędzy ważniejszymi uroczystościami znajduje się także studencka konferencja „Człowiek w sferze wpływu obcej kultury”, która odbyła się w dniach 7 - 19 grudniem 1998 r.

Rok 1999 obfitował w interesujące wydarzenia. Koło Naukowe Studentów Bułgarystów otrzymało zaproszenie z Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce oraz Bułgarskiego Instytutu Kultury na Wieczór Autorski Pana Prof. Boyana Biolcheva - dziekana Instytutu Filologii Słowiańskich Uniwersytetu Sofijskiego im. Św. Klimenta Ochrydskiego. W miesiącach kwiecień – maj 1999 r. w Akademickim Centrum Kultury Chatka Żaka odbyła się wystawa „Bułgaria – Impresje.”

Studenci naszego Koła zostali zaproszeni również na szereg wydarzeń naukowych. Otrzymaliśmy zaproszenia m.in. od Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Opolskiego do wzięcia udziału w Konferencji” Tradycja kulturowa Słowian Zachodnich i Południowych” (6-7 maja 1999), oraz zaproszenie na obóz naukowy organizowany jako część Tygodnia Slawistyki przez Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (19-20 maja 1999). W tym roku nasi studenci (Elżbieta Bieleń, Iwona Osmolińska i Radosław Kasztelan) wzięli udział w Studenckiej Praktyce Językowej w Poroninie (25-28 listopada 1999).

W 2000 roku, w miesiącach od stycznia do maja odbył się szereg projekcji filmów bułgarskich w oryginalnej wersji językowej, takich jak: „Bydi shtastliva Anna!”, „Asparuch”, Pokrystvaneto”, „Edna żena na 33”. Natomiast 18.05.2000r. Koło Naukowe zorganizowało konkurs recytatorski poezji bułgarskiej. W 2001 roku studentki Magdalena Kałuża i Elżbieta Bieleń odbyły dwumiesięczny staż naukowy w katedrze Literatury Bułgarskiej Uniwersytetu im. Biskupa Konstantyna Presławskigo w Szumen. Możliwość wyjazdu do Bułgarii (już po raz szósty) mieli także studenci uczestniczący w Letniej Praktyce Językowej w miejscowości Obzor, pod kierownictwem dr Tsanko Tsaneva oraz w Sofii pod opieka dr Niny Gagowej.

Zimą, tego roku, w Lublinie odbył się koncert bułgarskiego muzyka Teodosija Spasova, w którym uczestniczyli członkowie Koła. W tym okresie Koło Naukowe nawiązało kontakt z Katarzyną Oleszko – tancerką z krakowskiego zespołu Słowianki, który zaowocował przyjazdem Pani Katarzyny i pokazem tańców bułgarskich. Odbyła się także prezentacja czasopisma literackiego Tygiel, poświęconego kulturze i literaturze bułgarskiej . Prezentacji dokonali goście z Łodzi organizatorzy i tłumacze czasopisma dr Georgi Minczev, Aleksandra Michałowska i Maja Nowicka.

W tym semestrze 3 studentki III roku filologii rosyjskiej Patrycja Wawrzecka, Marlena Piżuk i Elżbieta Mickiewicz pracowały nad tematami językoznawczymi pod kierownictwem prof. Petara Sotirova i dr Niny Gagowej . Ich projekty uzyskały akceptację i otrzymały dofinansowane z MEN na dwumiesięczny staż w Bułgarii.

Lata 2001/2003 - to kolejne sukcesy. Jak co roku odbyły się stałe imprezy organizowane przez Koło, w tym spotkanie z okazji Dnia Kultury Słowiańskiej 24.05, w którym uczestniczyła Pani Sylwia Borisova (Pierwszy Sekretarz Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce).

7.12.2002 r. w ramach obchodów 50. rocznicy powstania Wydziału Humanistycznego UMCS odbyła się prezentacja bułgarskiej muzyki i tańca ludowego (horo), oraz występ grupy Sarakina, która wykonuje autorską muzykę na podstawie motywów muzyki bałkańskiej. Natomiast w dniach 8-10 maja miała miejsce konferencja Naukowa pod hasłem Kultury daleki i bliskie zorganizowana przez Studenckie Koło Kulturoznawców UMCS, na której zaprezentowano ludowe tańce i pieśni, oraz rodzaje muzyki bułgarskiej.

Za przełomowy dla historii naszego Koła można uznać rok 2004 - wtedy to pojawia się kierunek Slawistyka, z wiodącym językiem bułgarskim. Wraz z pojawieniem się kierunku zwiększa się ilość studentów – miłośników kultury, języki i historii Bułgarii. Zimą, w grudniu 2004 roku odbyła się impreza związana z Dniem Studenta Bułgarskiego, a na niej przyjęto nowych studentów do grona bułgarystów. W kwietniu 2005 roku odbyła się prezentacja Wiosennego Cyklu Świąt w Bułgarii. W tym roku, po raz pierwszy wspólnie w tego typu imprezie, udział wzięli studenci Koła Naukowego Bułgarystów, Rusycystów i Ukrainistów. Studenci przygotowali teksty na temat następujących obyczajów Martenici Sirnica, Todorovska Nedelja, Kukeri, Blagovec i Lazaruvane. W drugiej połowie lipca 2005r. zorganizowano dziesiąty już Letni Obóz Naukowy w miejscowości Obzor (uczestniczyło w nim dziesięciu studentów Slawistyki i Filologii rosyjskiej ). Natomiast w sierpniu 2005 studentki I roku slawistyki: Magdalena Białas i Ewelina Nowakowska, wzięły udział w Letnim Seminarium Języka Bułgarskiego i kultury w Sofii.

W semestrze 2005/2006 nasze Koło liczyło 41 członków, jego opiekunem była Pani mgr Katarzyna Kaczor. Oprócz tradycyjnie organizowanych spotkań, 11 maja 2006r. pięciu studentów (członkowie Koła), wystąpiło z referatami przygotowanymi pod kierownictwem prof. Petara Sotirova i dr Tsanko Tsaneva w konferencji Naukowej poświęconej Świętym Cyrylowi i Metodemu w Białej Podlaskiej.

Ten rok, to także pierwsze wyjazdy semestralne w związku z programem

Od roku 2006 opiekę nad Kołem Naukowym Studentów Bułgarystów sprawuje Pani dr Mariola Mostowska. W tym roku szanse na semestralne studia otrzymało dwanaście osób, liczba ta zwiększyła się aż do osiemnastu osób w roku 2008.

Latem 2007 roku pożegnaliśmy wspaniałego i jeszcze lepszego człowieka Pana dr Tsanko Tsaneva. Każdego roku w listopadzie studenci Koła składają wieniec na grobie Pana dr Tsaneva.

W roku 2007 nasi studenci uczestniczyli w wykładach (w Lublinie i w Białej Podlaskiej) dwóch znanych bułgarystek dr Walentyny Bondżołowej z Uniwersytetu w Wielkim Tarnowie - kwiecień 2007 i doc. dr Wani Krystanowej z Uniwersytetu w Smolian - maj 2007. W tym też roku studentki z Koła Naukowego: Katarzyna Strzępowicz i Anna Lichosyt wystąpiły z referatami na konferencji w Białej Podlaskiej poświeconej Świętym Cyrylowi i Metodemu (11.05.2007).

12 kwietnia 2007 Koło Naukowe Studentów Bułgarstów, dzięki pomocy Pani dr Albeny Vachevej, zorganizowało Wieczór współczesnej poezji bułgarskiej oraz spotkanie ze znanym poetą Kristio Pastuchovem. Podczas spotkania odbyła się promocja jego najnowszego tomiku poezji oraz zaprezentowanie przez studentki Slawistyki Justynę Popik i Annę Pyrkosz kilku wierszy poety i przygotowanych przez nie tłumaczeń. Za sprawą dr Albeny Vachevej nawiązana została współpraca z czasopismem elektronicznym LiterNet.

Bardzo ważnym osiągnięciem Koła jest utworzenie strony internetowej Koła Naukowego www.slawistyka.umcs.lublin.pl (z nieocenioną pomocą dr Nikolaya Papuchieva) .

Bardzo aktywnie członkowie Koła działali w roku 2008.

11 stycznia odbyła się wystawa fotografii” Moje śmieszne lato” udostępniona przez Dom Humoru i Satyry w Gabrowie (Bułgaria ). Do jednych z największych sukcesów można zaliczyć spotkanie z przedstawicielami Ambasady Republiki Bułgarii w Polsce,– Dyrektorem Bułgarskiego Instytutu Kultury w Warszawie - Michaelą Todorową i Emilem Milanovem - III sekretarzem Ambasady republiki Bułgarii w Polsce. W darze od zaproszonych gości otrzymaliśmy cenne pozycje bibliograficzne: słowniki, albumy i przewodniki po Bułgarii. Dzięki Pani Michaeli Todorowej, która przekazała przez przewodniczącą Koła Justynę Popik, film dokumentalny „Lewski przed sądem Porty i Historii”, 15 marca 2008 r. odbyła się prezentacja ww. filmu opartego na najnowszych faktach dotyczących bezprawności sądu i bezpodstawności wyroku na bohatera narodowego Bułgarii Wasyla Lewskiego.

6 maja 2008r. odbyło się spotkanie za pomocą skype-most z jednym ze współczesnych pisarzy bułgarskich Emanuelem Widińskim, przebywającym w Bonn (Niemcy). Jeszcze w tym samym miesiącu (27-29.05.2008) 2 studentki III roku Slawistyki Katarzyna Korzeniowska i Anastazja Raznatowska wzięły udział w Ogólnopolskich Warsztatach translatorycznych, zorganizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

15 maja 2008 r. otwarto wystawę „Cyrylica-nowy alfabet Unii Europejskiej”, towarzyszącą konferencji naukowej poświęconej Św. Cyrylowi i Metodemu w Białej Podlaskiej. Natomiast w miesiącach od kwietnia do czerwca odbyły się projekcje bułgarskich filmów fabularnych Pismo do Amerika i Mila ot Mars w oryginalnej wersji językowej. Studenci Koła pracowali także nad przekładami najnowszej literatury bułgarskiej oraz na d przygotowaniem ich publikacji.

Koniec roku to sukcesy studentki III roku Agaty Mazur, wystąpiła ona na Międzynarodowej Naukowej Konferencji Studenckiej Stereotypy i Słowiańszczyzna zorganizowanej w Łodzi w dniach 20-21.11.2008 r., oraz zaprezentowała podczas wieczoru poezji w Bułgarskim Instytucie kultury w Warszawie tłumaczenia wybranych wierszy współczesnego poety Krystio Pastuchova.

Brak komentarzy:

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW