11.12.2009

ŚWIĘTO STUDENTÓW BUŁGARYSTÓW

 

DZIEŃ BUŁGARSKI NA UMCS

 

Agnieszka Kawęcka, Kamila Sobieszuk

 

Dnia 9 grudnia na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej odbył się długo oczekiwany, głównie przez studentów, Dzień Bułgarski.

Jego data nie przypadkiem zbiegła się z obchodzonym w Bułgarii 8 grudnia – dniem studenta bułgarskiego.

Dzięki doskonałym umiejętnościom organizacyjnym opiekun Koła Naukowego Bułgarystów pani dr Marioli Mostowskiej, dr Albeny Vachevej oraz członków Koła po raz pierwszy wszystkie przygotowane wydarzenia kulturalne mogły odbyć się jednego dnia.

Michaela Todorova Elementem rozpoczynającym dzień bułgarski było uroczyste otwarcie wystawy „Złote skarby średniowiecza” udostępnionej przez bułgarski Instytut Kultury w Warszawie. Otwarcia dokonał nasz gość specjalny pani Michaela Todorova – Dyrektor Instytutu. Prowadzącymi spotkanie byli przewodniczący Koła – Jarosław Bałło oraz Valeri Vachev.

Na sali byli obecni także: dyrektor Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS – prof. Feliks  Czyżewski, prof. Petar Sotirov, dr Mariola Mostowska, dr Albena Vacheva, dr Agata Mokrzycka, dr Piotr Złotkowski oraz licznie zgromadzeni studenci.

Po krótkich przemówieniach dotyczących wystawy oraz historii święta Studenta Bułgarskiego rozpoczęła się część artystyczna. Zebranych gości zachwycił występ kilkuosobowej grupy studentów Slawistyki, w składzie: Kristina Vladimirova, Joanna Sołtan, Maria Natanson, Maya Bliznakova, Szczepan Czarnecki, Jarosław Bałło, Mateusz MikaJoanna Sołtan, Maria Natanson, Jarosław Bałło, Mateusz Mika, Szczepan Czarnecki oraz stypendystek programu Erasmus z Bułgarii: Kristina Vladimirova, Maya Bliznakova. W profesjonalny sposób wykonali znane bułgarskie utwory.

Po występie zgromadzeni goście mogli obejrzeć wystawę oraz podzielić się wrażeniami z wysłuchanego koncertu przy symbolicznej lampce wina.

O godzinie 14 ta sama grupa studentów oraz miłośnicy literatury bułgarskiej przybyli po pomnik Marii Curie-Skłodowskiej tworząc „błyskawiczny tłum”. Po jednoczesnym odczytaniu wybranych przez siebie utworów tłum momentalnie rozszedł się pozostawiając przechodniów w zdumieniu. Cel akcji został osiągnięty.

Kolejnym interesującym wydarzeniem tego dnia była projekcja filmu dokumentalnego „Dolina Socrealizmu” Capture w reżyserii Iłko Dundajeva. Twórca dokumentu przedstawił w nim swoje poglądy dotyczące okresu przejściowego od komunizmu do demokracji. Po zakończonej projekcji dr Albena Vacheva podkreśliła, jak ważne jest utworzenie muzeum komunizmu w Bułgarii. Zwłaszcza, że takie muzea istnieją już w krajach, które po II wojnie światowej znalazły się pod wpływem ZSRR.

Wydarzeniem zamykającym dzień bułgarski była przygotowana przez starszych kolegów impreza DSC_0068 otrzęsinowa studentów I-go roku. W obecności wykładowców-bułgarystów oraz pani dyrektor Michaeli Todorovej studenci I-go roku złożyli przysięgę, po której tradycyjnie dokonano symbolicznego ucięcia zajęczych uszu. Młodzi żacy mieli także okazję wykazać się wiedzą dotyczącą Bułgarii oraz rozpoznać smak bułgarskiego wina spośród innych. Swój pierwszy egzamin zdali wzorowo, co było jednoznaczne z przyjęciem ich do grona pełnoprawnych studentów.

W swoim przemówieniu prof. Petar Sotirov oficjalnie powitał młodych slawistów, po czym głos zabrała Pani Michaela Todorova wyrażając ogromne zadowolenie z zaangażowania studentów w szerzenie kultury bułgarskiej. W dowód uznania na ręce prof. Sotirova złożona została flaga Bułgarii, która zgodnie z umową zawiśnie na honorowym miejscu i będzie nam towarzyszyła na kolejnych spotkaniach. 

Jak co roku zostały zaprezentowane zdjęcia z letniego obozu naukowego oraz krótki film relacjonujący pobyt w Bułgarii w ramach programu Erasmus przygotowany przez Mateusza Mikę.

DSC_0046 Dalsza część wieczoru upłynęła w atmosferze zabawy przy bułgarskiej muzyce, nie mogło też zabraknąć tradycyjnego tańca, jakim jest Horo. Studenci mieli okazję nauczyć się nieco bardziej skomplikowanego układu zaprezentowanego przez Panią Michaelę Todorovą.DSC_0009

Wysoka frekwencja zainteresowanych jest dowodem na to, że warto jest  organizować takie spotkania, nie tylko w celu rozpowszechniania kultury bułgarskiej, ale także aby umacniać więzi miedzy studentami.

 

Wiadomości Uniwersyteckie UMCS, № 1(160), Rok 20, Styczeń 2010, str. 27

Brak komentarzy:

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW