5.11.2011


Pamięci dr Tsanko Tsaneva

                                          
                                   





„nie umiera ten, 
kto trwa w pamięci żywych”

            Listopad w naszej tradycji i kulturze jest związany z pamięcią o tych, których już nie ma wśród nas. To czas refleksji, zadumy i wspomnień. Współczesny człowiek w gonitwie dnia codziennego zapomina o tym, co jest najważniejsze, o tym, czym jest życie i śmierć. Dla wielu z nas jest to smutny czas, choć powinno być odwrotnie. Śmierć nie oznacza końca, lecz jest przejściem do innego świata.

Podczas świąt listopadowych każdy z nas może zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad sensem swojego życia. Wtedy również sięgamy pamięcią do przeszłości i wspominamy tych, którzy byli kiedyś dla nas ważni, którzy swoim uśmiechem, ciepłym słowem zmieniali nas i nasze życie. Pamięć o takich osobach przekazywana jest kolejnym pokoleniom, aby ciągle żyli w naszej społeczności, domu, miejscu pracy.
Zgodnie z niepisaną tradycją, 27 października członkowie Koła Naukowego Studentów Bułgarystów i wykładowcy Zakładu Językoznawstwa Słowiańskiego złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie naszego wieloletniego wykładowcy dr Tsanko Tsaneva (1955–2007).

Po modlitwie i chwili ciszy prof. Petar Sotirov wraz z dr Mariolą Mostowską przybliżyli studentom sylwetkę dr Tsaneva.


Tsanko Maksimov Tsanev urodził się 26 stycznia 1955 roku w Suszicy (Bułgaria). W 1982 roku ukończył filologię bułgarską ze specjalizacją w zakresie literatury starobułgarskiej w Wyższej Szkole Pedagogicznej Konstantyna Presławskiego (obecnie Uniwersytet) w Szumen. Przez okres trzech lat pracował jako nauczyciel, a następnie podjął pracę na stanowisku asystenta w Ośrodku Naukowym „Szkoła Presławska” przy WSP w Szumen. Dla studentów filologii bułgarskiej prowadził seminaria z zakresu literatury starobułgarskiej i literatur słowiańskich. W 1994 roku obronił pracę doktorską pt. „O pismenech Czernozica Chabra”. Rok później przybył do Lublina w charakterze lektora języka bułgarskiego. Pracował jako wykładowca, a następnie adiunkt w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS. Prowadził zajęcia z literatury bułgarskiej, języka bułgarskiego i historii Bułgarii. Zainteresowania naukowe dr Tsaneva koncentrowały się wokół średniowiecznej literatury bułgarskiej, szczególnie pasjonowała go tematyka tradycji łacińskiej i bizantyjskiej wobec idei europejskiej. Był autorem licznych artykułów naukowych w wydawnictwach polskich i bułgarskich. Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach naukowych. Przez wiele lat aktywnie włączał się w prace Koła Naukowego Studentów Bułgarystów, był m.in. pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji cyrylo-metodiańskich oraz letnich studenckich obozów naukowych w Bułgarii. W 2009 roku Zakład Językoznawstwa Słowiańskiego UMCS wydał książkę pt. „Cyryl i Metody w duchowym dziedzictwie Słowian”, która została poświęcona pamięci doktora. Walcząc z ciężką chorobą, do ostatnich dni swojego życia był aktywny zawodowo. Zmarł 28 lipca 2007 roku.
  
Dr Tsanko Tsanev był nie tylko wykształconym i wspaniałym wykładowcą, ale przede wszystkim życzliwym, pełnym uśmiechu i optymizmu człowiekiem. Z wielkim zapałem przekazywał swoją wiedzę studentom. Podczas prowadzonych zajęć bardzo chętnie opowiadał anegdoty i legendy związane z władcami Bułgarii, co sprawiało, że zajęcia z Historii były wyjątkowe. Dr Tsanev był niezwykle ciepłym człowiekiem i właśnie takim pozostanie na zawsze w naszej pamięci.


Brak komentarzy:

Abonament blog - WIADOMOŚCI

KOLO NAUKOWE STUDENTÓW BULGARYSTÓW